Обслуговування велосипедного ланцюга

Обслуговування велосипедного ланцюгаЯкщо ви хоч раз самостійно ремонтували велосипед, то знаете, що велосипедний ланцюг є достатньо складним механізмом, який складається з великої кількості деталей. Стан цього механізму напряму впливає на легкість ходу і рівень шуму велосипеда під час руху.

Обслуговування велоланцюга, не дарма, вважають одниз із непростих етапів в веломеханіці. Які мастила використовувати, коли змащувати, коли міняти? На усі ці запитання у кожного своя відповідь. Вся велоспільнота погоджується з тим, що недоглянутий, брудний ланцюг суттево впливає на легкість руху і зменшує термін експлуатації зірочок касети та й системи вцілому. Зважаючи на те, що ланцюг імпортного велосипеду досить дорого коштує, всежтаки є сенс в тому, щоб слідкувати за його станом.

Варто тримати ланцюг у чистоті. Ті, хто катаються по асфальту, у погожу днину, витрачають значно менше часу на підтримку чистоти лагцюга, ніж ті хто полюьляє довготривалі велопоходи з різними ділянками шляху. Більшості, мабуть, знайома ситуація коли під шаром пилу й ланцюга не розгледіти, а на відмивання немає часу. По правилам, ланцюг варто чистит після кожної поїздки, яка проходила за межами чистого асфальтного покриття. Пил, пісок, глина або будь-який інший забруднювач, потрапляючи на ланцюг значно зменшує його термін служби. Залишаючи лбруд на ланцюгу ви ризикуєте через декілька днів побачити на ньому іржу.

Змащування велосипедного ланцюга

Чим мити?

Сьогодні у продажу можна знайти чимало засобів для очистки ланцюга. Вони чудово справляються з брудом, але, і коштують не дешево. Як альтернативний варіант, можна використати розчинники, такі як вайт спіріт та керосин. Вони коштують значно дешевше, але використовувати їх слід на відкритому повітрі. Бензин, у якості миючого засобу, застосовувати не варто. Найшвидший і нвйпростіший спосіб – протерти ланцюг сухою ганчіркою, звісно, увесь бруд таким чином ви не видалите, але якщо ланцюг не сильно забруднений, цього буде достатньо.

Як мити?

Існують пристрої, завдяки яким можна мити ланцюг не знімаючи з велосипеду. З сильним забрудненням такий пристрій одразу навряд чи впорається, доведеться декілька разів замінювати розчинник. Для досягнення оптимального результату, перед використанням такого пристрою варто ознайомитись з інструкцією.

Якщо у вас такого пристрою немає, ланцюг доведеться знімати і промивати з розчинником або миючим засобом. Для видалення бруду у складних місцях варто використати щітку, наприклад, можна взяти стару зубну щітку, а краще дві, перемотавши їх скотчем. У випадку нероз’ємного ланцюга кожне його розмикання зменшує термін використання, отже такий спосіб варто застосовувати лише у випадку глибокої прочистки.
Ланцюг має бути змащеним. Зновуж таки, тим, хто катається по вологим місцевостям зі складним ландшафтом, змащувати ланцюг доводиться частіше, ніж тим, хто катається по асфальту.

Парафінова змазка ланцюга

Чим змащувати ланцюг?

Мастило повинно знаходитись під роликами ланцюга. Зовні його змащувати немає потреби, оскільки це лише збільшить кількість бруду на поверхні, який потім потрапить під ролики. Після змащування ланцюг повинен залишатися сухим зовні.

Якісне мастило повинно легко потрапляти між роликами і вісьми, але не витікати звідти. Воно не повинно змиватися водою та вступати у хімічну реакцію з металом зірочок.

Аерозольні мастила. Продаються у формі болончиків. У скрутному становищі можно використати і вітчизняне мастило але краще себе зарекомендували імпортні аналоги на зразок WD40. Перевага аєрозолю у тому що він може проникнути у найбільш важкодоступні місця вузла, якій потрібно змастити. Недоліки – аєрозоль часто потрапляє не зовсім туди, де потрібен, а частіше навпаки, туди де бажано щоб мастила не було.

Рідкі мастила. Продаються у флакончиках. Можна тааакож використовувати автомобільне трансміссійне масло. Переваги – точна область нанесення. Використовуючи шпниц можна нанести рідину точно у проміжок між роликами і боковими пластинами. Недоліки – більшість таких мастил змінюють свою густину зі зміною температури, чере що не потрапляють у потрібне місце ланцюга.

Двокомпонентні мастила. Продаються у флакончиках. Це варіант одночасно густого і рідкого мастила. Має консенстенцію густого мастила але наноситься у рідкому вигляді завдяки розчиннику. Воно легко потрапляє під ролик ланцюга. Розчинник випаровується і залищається лише густе мастило. Переваги – точна область нанесення. Недоліки – необхідно більше часу для висихання, після змащування кататися можна лише через кілька годин.

Густі мастила. Продаються у банках або тюбиках, як наприклад ЛИТОЛ-24. Їх, звичайно можна наносити на ланцюг, але дуже важко нанести на відповідне місце. Також в якості густого мастила можна використати звичайний парафін. Для цього ланцюг необхідно покласти в кастрюльку в яку накришити парафін та поставити це все на “водяну баню”. Після проварки ланцюг виймаємо і насухо витираємо ганчіркою.

Можна проварити ланцюг у гарячому маслі, але, у такому разі, для кожного змащування доведеться його знімати, а потім ще й відчищати зовні. Густі мастила, у данному випадку, далеко не найкращий варіант.

заржавілий ланцюг

Коли змащувати?

Як тільки ланцюг, під час роботи педалей, почне видавати скрипи, або після кожних 100-150 км.
Змащувати можна лише чистий ланцюг. Найкраще, вимити його до такого стану, коли розчинник залишиться прозорим і при згибі ланцюга у поперечному напрямку не буде чутно пісочного хрусту. Не варто, також, забувати про зірочки і касети, щоб бруд з них не потрапляв на чистий ланцюг. Після цього ланцюг потрібно висушити або протерти чистою ганчіркою, адже розчинник буде негативно впливати на свіже масло. Після цього можна починати змащування.

У випадку рідкого або двокомпонентного мастила, ланцюг знімати не потрібно. Опускаємо краплю у проміжок між роликами і боковими пластинами ланок. Це потрібно зробити для кожної ланки ланцюга, повертаючи педалі назад.Краще запам’ятати з якої ланки почали, щоб не повторити процедуру по декілька разів. Якщо мастило потрапило на інший елемент, йоно необхідно витерти ганчіркою. Після того, як ви змастите усі ланки, необхідно покрутити педалі у звортньому напрямку декілька хвилин, після чого насухо протерти ланцюх і зірочки касети.

Share This Story

Блог

You May Also Like